niedziela, 11 kwietnia 2010

25 kwietnia 2010 Niedziela - Sanktuaria "NMP Na Pólku" i na "Świętym Marku"

Oba sanktuaria leża na trasie projektowanego szlaku Świętego Jakuba - fragmentu dawnego traktu z południowego Mazowsza przez Piotrków na Śląsk, który prowadzić będzie przez obok obu tych sanktuariów.

W niedzielę 25 kwietnia 2010 będzie niepowtarzalna okazja uczestniczenia w pielgrzymce autokarowej z Wrocławia na Święty Marek (60 km od Wrocławia) i Na Pólku (80 km od Wrocławia). Są jeszcze nadal wolne miejsca w autokarze!

Program jest następujący:

7.15 Wyjazd z kościoła pw.sw.Maksymiliana Marii Kolbego przy ul. Horbaczewskiego we Wrocławiu

7.20 zabieramy pielgrzymów z kościoła Opatrzności Bożej na Nowym Dworze

7.30 zabieramy pielgrzymów z kościoła pw.Opieki sw.Józefa (ul.Ołbińska)

9.15 Przyjazd do Sycowa - wejście do Muzeum Ziemi sycowskiej i zwiedzanie Rynku z przewodnikiem

9.50 Nawiedzenie kościoła pw.św.Piotra i Pawła z którego wyruszy piesza pielgrzymka.

9.55 Zbiórka przed kościołem

10.00 Uroczysty procesyjny wymarsz kilkuset pielgrzymów na „historyczną” trasę liczącą ok. 2,5 km.

12.00 Msza św. odpustowa w zabytkowym drewnianym kościele na św.Marku

14.15 Wyjazd na Pólko k.Kępna i tam udział we Mszy św. o godz. 15.00

16.00 – 16.30 O sanktuarium na Pólku opowiada kustosz sanktuarium

16.30 Wyjazd w drogę powrotną

17.30 – 18.30 Spotkanie przy ognisku w arboretum leśnym w Stradomi (na odcinku powrotnej drogi miedzy Sycowem i Oleśnicą)

18.45 – 19.30 Powrót do Wrocławia

Koszt 25 zł

Zapisy u Pawła – tel.727-240-032


KOŚCIÓŁ ŚWIETEGO MARKA – SYCOWSKA CZĘSTOCHOWA - Odpust 25 kwietnia








Drewniany kościół filialny pw. św. Marka we wsi Święty Marek pod Sycowem wzniesiony został w roku 1622 na łagodnym wzgórzu pośród starego, malowniczego cmentarza. Po najstarszych grobach pozostały już tylko porośnięte bluszczem kopczyki i wzniesienia oraz spróchniałe krzyże i sterczące słupki. Niegdyś wzgórze znane było jako miejsce kultu św. Marka, do którego pielgrzymowali wierni z całego pogranicza śląsko-wielkopolskiego. Wielowiekowa tradycja pieszych pielgrzymek, uroczystych odpustów i procesji sprawiła, że Święty Marek nazywany jest sycowską Częstochową. Pierwsza źródłowa wiadomość o uroczystościach odpustowych pochodzi z roku 1626. Źródła z początków XX w. podają, że podczas procesji pątnicy śpiewali równocześnie i zgodnie w dwóch językach pieśń „Ciebie Boże wysławiamy”, ci, którzy szli z przodu – po niemiecku, a ci, którzy szli z tyłu – po polsku. Drogę z Sycowa do Świętego Marka wyznaczają kamienne stacje Drogi Krzyżowej, ufundowane przez sycowian w latach 1923-1924. We wsi stoją dwie drewniane studzienki pątnicze – św. Marka i św. Jana, wyrzeźbione w latach 2003-2004 przez oleśnickiego artystę rzeźbiarza Zbigniewa Podurgiela.


Kościół NMP „Na Pólku”
koło Bralina (za Sycowem)




Drewniany kościół odpustowy p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na "Pólku" pod Bralinem zbudowano w 1711r. Początki kościoła, sięgają przełomu XIII i XIV w. Związane są one z cudownym przenoszeniem się parafialnego obrazu Matki Bożej na pole pod Bralinem.
Dla upamiętnienia tych wydarzeń postawiono krzyż a później kapliczkę. W 1630 roku, podczas epidemii cholery, zostało uzdrowionych 10 osób. W podziękowaniu ślubowali, że przyczynią się do wybudowania większego kościoła. Budowę ukończono w 1711 roku.
Kościół usytuowany jest w szczerym polu. Do dnia dzisiejszego jest miejscem licznych pielgrzymek. Sanktuarium to jest jednym z najwspanialszych przykładów polskiego budownictwa drewnianego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz