sobota, 20 lutego 2010

Raport ze spotkania oleśnickiego w dniu 19 lutego 2009

19 luty 2010 (piątek) o godz. 16.00 w Oleśnicy, przy ul.Wojska Polskiego 56 w siedzibie Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury (PCEiK) - odbyło się pierwsze spotkanie oleśnickie związane z odtworzeniem historycznego szlaku świętego Jakuba biegnącego przez Oleśnicę, a tymczasowo z Oleśnicy przez Psie Pole do Wrocławia.

Goścmi zaproszonymi byli trzej członkowie stowarzyszenia "Przyjaciele Dróg Świętego Jakuba w Polsce": Andrzej Kofluk i Paweł Peter z Wrocławia oraz Markus Franken z Oleśnicy.

Wśród uczestników spotkania byli obecni:
Małgorzata Iwańska - naczelnik wydziału kultury, edukacji i sportu w powiecie oleśnickim, jednocześnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Oleśnicy
Marzena Helińska - dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury W Oleśnicy
Anna Zasdada - dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Oleśnicy
Małgorzata Kozłowska - wicedyrektor PCEiK w Oleśnicy
Stanisław Kozłowski - prezes Towarzystwa św. Marka w Sycowie
Tomasz Karniewicz - prezes Stowarzyszenia Krzewienia Wiedzy o Księstwie Oleśnickim z Długołęki
Zdzisław Nowakowski - były prezes Stowarzyszenia Krzewienia Wiedzy o Księstwie Oleśnickim z Długołęki
Poza tym obecni byli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Oleśnicy oraz nauczyciele - regionaliści i inne osoby.

Na początku spotkania Paweł Peter przedstawił historię szlaku św.Jakuba. Następnie Andrzej Kofluk przedstawi Akt Europejski czyli Apel Jana Pawła II z roku 1982 dotyczącego przyszłości Europy i jej powrotu do korzeni chrześcijańskich. Kolejnym mówcą był Markus Franken z Oleśnicy (Belg z pochodzenia), który opowiedział o swoim ubiegłorocznym camino z Saint-Jean-Pied-de-Port do Santiago de Compostela. Następnie w krótkich słowach opowiedzieliśmy o obiegłorocznej Via Regia (wersja weekendowa) oraz o planach rozbudowy szlaku św.Jakuba w kierunku Oleśnicy, Sycowa i dalej w kierunku warszawskim. Te wystąpienia były ilustrowane prezentacjami multimedialnymi. Przedstawiane były dwa projekty: Markusa Frankena z Oleśnicy do Długołęki oraz Pawła Petera i Andrzeja Kofluka z Długołęki do Wrocławia. Plany odtworzenia szlaku biegnącego przez Oleśnicę wywołały gorącą dyskusję wśród obecnych na spotkaniu historyków oleśnickich, którzy sugerowali liczne poprawki i wskazywali na ważne historycznie i kulturowo miejsca, które ich zdaniem, powinny się znaleźć na projektowanym szlaku. Dlatego też otwarcie szlaku nastąpi dopiero na jesieni tego roku i będzie dotyczyć całego odcinka z Oleśnicy do Wrocławia. Dokładny termin będzie znany na przełomie sierpnia i września.
Poniżej zdjęcia ze spotkania oleśnickiego:


























































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz